Worker holding VIBXPERT III Balancer tool measuring vibration from motor that's painted yellow

Urządzenia obrotowe, takie jak silniki, pompy i generatory, są sercem większości operacji przemysłowych. Awarie takich urządzeń mogą powodować przerwanie cyklu produkcyjnego i wiązać się z koniecznością zatrzymania całej operacji. Właściwa konserwacja wydłuża ich żywotność i pozwala zachować produktywność przez wiele lat, eliminując ryzyko nieplanowanego przestoju i niepotrzebnych kosztów naprawy. Jednym z najlepszych sposobów na utrzymanie optymalnej wydajności maszyn obrotowych jest szybka identyfikacja, diagnozowanie i korygowanie asymetrii obrotowej. Umożliwiając konserwatorom szybką i dokładną diagnozę asymetrii, można ograniczyć złożoność napraw, minimalizując tym samym koszty utrzymania.

Najnowsze rozwiązania technologiczne ułatwiły identyfikację i wczesną korekcję asymetrii, ograniczając ryzyko kosztownych i skomplikowanych napraw. W przeszłości wykonanie dokładnych pomiarów w terenie było trudne, ale obecnie nowoczesna technologia umożliwia konserwatorom precyzyjną identyfikację źródeł asymetrii i dokonanie naprawy bez konieczności demontażu i przewożenia urządzeń do warsztatu.

VibXpert 3 Balancer to jeden z najszybszych i najdokładniejszych przyrządów do diagnozowania i korygowania problemów z asymetrią. Jest on niezwykle przyjazny dla użytkownika, co stanowi dodatkową zaletę. VibXpert 3 Balancer jest tak intuicyjny w użyciu, że może być używany jako pomoc edukacyjna, która umożliwia naukę podczas korzystania z niej. Przy właściwym zastosowaniu VibXpert 3 Balancer pozwala przedłużyć okres bezawaryjnej pracy sprzętu i chronić go przed problemami, których przyczyną jest brak wyważenia komponentów.

Dlaczego asymetria jest tak ważnym problemem?

Asymetria (określana również jako brak wyważenia) jest jedną z głównych przyczyn awarii urządzeń obrotowych. To niebezpieczny problem, który może być trudny do zidentyfikowania. Na początku asymetria ma minimalny zakres. Jeśli jednak nie zostanie skorygowana w odpowiednim czasie, może w rezultacie spowodować uszkodzenie maszyny i jej elementów. W najgorszych przypadkach brak wyważenia może również stanowić zagrożenie dla otoczenia oraz pracowników znajdujących się w pobliżu maszyny.

Nawet pozornie niewielka asymetria zwiększa poziom wibracji podzespołów. Wzrost poziomu drgań wywołuje nadmierne tarcie i ciepło, co ostatecznie prowadzi do przedwczesnego zużycia łożysk, wałów, pasów i innych elementów maszyny. Asymetria może również spowodować uszkodzenie fundamentu maszyny.

Postępująca asymetria skutkuje koniecznością coraz częstszej wymiany komponentów urządzeń, co przekłada się na kumulację kosztów napraw i części zamiennych. Niewyważona maszyna zużywa więcej energii i pracuje mniej wydajnie — co również zwiększa koszty i spowalnia produkcję.

Niekontrolowana asymetria maszyny może skutkować awarią, która doprowadzi do zatrzymania całej operacji, marnotrawstwa zasobów i podważenia relacji z klientami. Brak wyważenia maszyny może być niebezpieczny — przegrzanie się niewyważonego komponentu urządzenia może stać się przyczyną pożaru. Hałas i nieprzewidywalna praca spowodowana wysokim poziomem wibracji również mogą stanowić zagrożenie dla pracowników i otoczenia.

Problemy związane z utrzymaniem ruchu

W ostatnich latach konserwatorzy mierzą się z nowymi, skomplikowanymi problemami, które mają wpływ praktycznie na każdy obszar ich pracy. Obecnie w większości procesów wykorzystuje się coraz więcej złożonych urządzeń i systemów.

Zespoły serwisowe borykają się jednak z niedoborem pracowników i rosnącym problemem braku odpowiednich kwalifikacji. Najbardziej doświadczeni specjaliści osiągają wiek emerytalny, a nowi pracownicy często nie mają umiejętności i nie są właściwie przeszkoleni w zakresie identyfikowania i rozwiązywania problemów takich jak brak wyważenia z użyciem tradycyjnych narzędzi.

Osoby odpowiedzialne za utrzymanie ruchu muszą szukać inteligentnych rozwiązań, aby zapewnić sprawne działanie systemów przy użyciu ograniczonych zasobów, w wielu przypadkach pełniąc nadzór nad wieloma lokalizacjami.

Znaczenie pomiaru asymetrii w diagnostyce urządzeń

W dzisiejszych czasach wielu pracowników nie ma doświadczenia ani przeszkolenia w zakresie identyfikowania i korygowania problemów związanych z brakiem wyważenia urządzeń obrotowych. Potrzebują nowoczesnych, zaawansowanych narzędzi, które przeprowadzą ich przez proces pomiaru, diagnozowania i korygowania asymetrii. Takie narzędzia mogą być bardzo przydatne w zakresie szkolenia stanowiskowego, umożliwiając pracownikom uczenie się podczas pracy.

Konserwatorzy potrzebują również narzędzi, które będą działać szybko i wydajnie. Konstrukcje maszyn stają się coraz bardziej złożone, więc izolowanie i diagnozowanie defektów staje się coraz trudniejsze. Wydajny przyrząd do korygowania asymetrii urządzeń obrotowych powinien umożliwiać szybkie wykonywanie pomiarów z wielu punktów. Powinien być również w stanie zapisywać wyniki pomiarów i udostępniać je do dalszej analizy.

Biorąc pod uwagę ograniczenia czasowe, z którymi boryka się obecnie większość zespołów konserwacyjnych, nowoczesne przyrządy muszą również być w pełni funkcjonalne w terenie. Oznacza to, że muszą być wytrzymałe, trwałe i łatwe w obsłudze nawet w trudnych warunkach. Może się to wydawać nieosiągalne, ale to wszystko jest w zasięgu ręki.

VibXpert 3 spełnia wszystkie te wymagania — i oferuje nawet więcej.

Przedstawiamy VibXpert 3 Balancer

VibXpert 3 to precyzyjny przyrząd do wyważania nowej generacji, zaprojektowany z myślą o obecnych potrzebach operatorów maszyn. Umożliwia szybkie i dokładne pomiary z nawet sześciu punktów jednocześnie, zapewniając pełny wgląd w stan maszyny. Przyrząd ten jest bardzo intuicyjny i prosty w obsłudze, nawet dla pracowników, którzy nie dysponują dużym doświadczeniem technicznym. VibXpert 3 ma solidną i wytrzymałą konstrukcję, dzięki czemu idealnie nadaje się do pracy w terenie. Jego możliwości wykraczają poza funkcje tradycyjnego stabilizatora przeznaczonego do użytku w terenie.

VibXpert 3 rozwiązuje wszystkie typowe problemy związane z asymetrią:

VibXpert 3 może dokładnie określić miejsce asymetrii i zapewnić rozwiązanie problemu.

VibXpert 3 wykorzystuje sześć synchronicznych kanałów, dzięki czemu z łatwością może wykonywać wielokanałowe pomiary wibracji. Rozwiązania stabilizujące starszego typu wymagają od użytkowników skonfigurowania czujnika drgań, wykonania i zarejestrowania pomiaru, a następnie przeniesienia przyrządu do następnego punktu na maszynie w celu wykonania kolejnego pomiaru. Proces ten jest skomplikowany i podatny na błędy.

Dzięki funkcji pomiaru wielokanałowego VibXpert 3 działa znacznie szybciej niż starsze przyrządy stabilizujące. Konfiguracja trwa zaledwie kilka minut, a pomiary uzyskuje się praktycznie natychmiastowo. Przyrząd mierzy również poziomy wibracji w wielu formatach, umożliwiając użytkownikom gromadzenie danych widma oraz analizę ogólnego poziomu drgań.

W ten sposób przyrząd ten umożliwia szybkie i dokładne określenie źródła niewyważenia, pozwalając technikom utrzymania ruchu od razu przystąpić do pracy i dokonać napraw.

Z przyrządu VibXpert 3 można korzystać w terenie, nawet w trudnych warunkach.

VibXpert 3 to wytrzymałe rozwiązanie, stworzone z myślą o pracy w najtrudniejszych warunkach. Nie martw się, że go uszkodzisz, gdy wypadnie Ci z rąk! Jest odporny na wilgoć i pył i zachowuje pełną sprawność nawet w ekstremalnych temperaturach. Ekran dotykowy jest odporny na zarysowania.

Przede wszystkim jednak VibXpert 3 działa szybko i dokładnie, dzięki czemu pracownicy mogą szybko wykonać pomiar i znaleźć rozwiązanie problemu. Teraz można wykonywać pomiary tak dokładne jak w specjalistycznym laboratorium — oszczędzając czas i środki.

VibXpert 3 jest intuicyjny i łatwy w użyciu, nawet dla operatorów, którzy nie dysponują zaawansowaną wiedzą specjalistyczną.

VibXpert 3 jest wyposażony w interaktywny ekran dotykowy, który zapewnia użytkownikom pełny wgląd w dane rejestrowane przez przyrząd. Funkcjonalność ekranu dotykowego przypomina aplikację mobilną, więc przyrząd ten może stanowić naturalny wybór dla użytkowników przyzwyczajonych do tego typu rozwiązań. Po funkcjach menu można poruszać się, przesuwając palcem po ekranie. Aby powiększyć lub pomniejszyć obraz, wystarczy zsunąć lub rozsunąć palce. Menu są czytelne i przejrzyste. Ponadto wszystkie istotne dane dotyczące wibracji są wyświetlane w jednym miejscu, co zapewnia łatwy dostęp do wszystkich mierzonych parametrów.

Na interaktywnym ekranie wyświetlane są również dokładne wskazówki ułatwiające wykonywanie pomiaru i korekcję asymetrii obrotowej. Pomagają one użytkownikom w dokładnym określeniu źródła niewyważenia i rozwiązaniu problemu. Wykonywanie pomiarów wielopunktowych jest szybkie i łatwe, więc operatorzy mogą bez trudu sprawdzić, czy udało się całkowicie wyeliminować pierwotny problem, wykonując ponowny pomiar.

Warto zapamiętać:

Przyrząd VibXpert 3, zaprojektowany przez inżynierów firmy Fluke Reliability, jest szybszy, dokładniejszy i bardziej intuicyjny niż jakikolwiek inny przyrząd do wyważania. VibXpert 3 nie tylko wykrywa problemy, ale także ułatwia ich eliminację.

Dzięki 6 synchronicznym kanałom przyrząd może wychwytywać nawet subtelne zmiany we wzorcach wibracji, zarówno w całym urządzeniu, jak i poszczególnych komponentach. VibXpert 3 to przyrząd, który ułatwia skrupulatną diagnostykę.

Rezultat? Wyważanie urządzeń obrotowych jest teraz łatwiejsze, co pozwala wydłużyć ich sprawność, zwiększyć wydajność eksploatacji i obniżyć koszty konserwacji.

Similar Posts